Krok čtvrtý: Odeslání kampaně
27. 11. 2017
2491 zobrazení

Nejjednodušší způsob odeslání emailové kampaně je prostě na všechny. Je to ale ten správný přístup? Opravdu by nabídku na koupi luxusního vozu měl dostat vrátný nebo vaše uklízečka? Nabízíte slevu na vystavené zboží lidem, kteří jsou 180km daleko a divíte se, že k vám do obchodu nikdo nechodí? Pokud se nebudete věnovat segmentaci odběratelů, můžete se stát, že zbytečně utrácíte peníze za kampaně, které negenerují žádné zisky.

Ano, klíčové slovo při odesílání kampaně je segmentace. Tento pojem jsme již zmínili v předchozích článcích, ale nikde jsme jej nerozebírali podrobně. Pojďme se tedy podívat co to segmentace je, co je možné a jak díky vhodnému rozdělení své databáze můžete zvýšit své zisky a přitom snižovat náklady na kampaň.

Segmentace

Překlad slova segmentace není nic jiného, než členění. Tato marketingové metoda se využívá již delší dobu a to hlavně při analýze trhu. Ale věděli jste, že stejné pravidla můžete aplikovat i na své kontakty v databázi? Jestliže chcete provádět opravdu efektivní segmentaci, je potřeba mít i dostatečně kvalitní databázi kontaktů. Pokud jste začínající společnost, nebo nemáte podrobné informace o svých kontaktech, zamyslete se nad emailovou komunikací zaměřenou právě na sběr těch dat.

Na zisk dodatečných dat může být emailová kampaň přímo cílená. Jednoduše do HTML emailu vložíte formulář a zeptáte se na otázky, které Vás zajímají. Zákazník poté odesláním formuláře automaticky aktualizuje své údaje ve vaší databázi a vy je tak můžete použít při příští kampani. Nebo zisk může být nenápadný a postupný. Například připojením hlasování na konci těla emailu. Zákazník tak nenásilnou formou postupně doplní chybějící údaje v databázi.

Správný výběr kontaktů

Každá emailová kampaň cílí na určitý nabízený produkt, službu nebo informaci. Vždy před odesláním je dobré se zamyslet, kdo je ideálním příjemcem. Jak již bylo zmíněno v úvodu, luxusní vozidla si koupí s větší pravděpodobností ředitelé společností než řadový zaměstnanci. Vhodným výběrem kontaktů nejen snížíte riziko, že budete nahlášení jako SPAM, ale také výrazně ušetříte při samotném rozeslání kampaně. Nebudete muset zasílat kampaň na 100.000 odběratelů s nabídkou manažerského školení, když víte, že v celé databázi máte jen 25.000 manažerů.

Správný čas odeslání

Myslíte si, že nejvhodnější doba na odeslání emailové kampaně je v noci? Sice možná ulehčíte práci serverům a nebudete zatěžovat internet, ale velmi pravděpodobně bude váš email smazán se spoustou dalších emailů od jiných společností, aniž by byl otevřen. Správné načasování odeslání je stejně tak důležité, jako komu bude email odeslán.

Každý člověk má svůj pracovní rytmus. Někdo si rád přečte emaily při ranní kávě, někdo rád po obědě a někteří se čtení obchodních sdělení věnují večer před spaním. Správnou analýzou dat a vhodnou segmentací tak můžete rychle zjistit preference vašich odběratelů. Při dalším odesláním tak můžete kampaň rozdělit například na 3 vlny. Jednu zašlete ranním čtenářům v 8 ráno, druhou v jednu odpoledne po obědě a třetí si necháte až na osmou hodinu, kdy skončí večerní zprávy.Přihlášení k odběru článků

Zajímají Vás novinky z oblasti internetového marketingu, newsletterů a všeho kolem? Nechcete zmeškat nově publikované články? Přihlašte se k odběru pomocí formuláře níže. Vždy, když přidáme nový článek, zašleme Vám upozornění na email.

Autor

Vít Lobpreis

3.1

8 článků

Tagy

 stejně   poté   kampani   výběr   vhodnému   například   všechny   zašlete   vaší   večer   otázky   jiného   spaním   metoda   klíčové